آرکی باکتری ها

آرکی باکتری ها archaebacteria

آرکی باکتری ها از جدید ترین ارگانیسم های شناخته شده توسط بشر هستند که به تازگی مطالعات بسیار زیادی پیرامون ، نحوه زندگی ، چگونگی شکل گیری و بقا آنها صورت گرفته است و از کاربردی ترین میکروارگانیسم هایی است که در جهت تامین منافع انسانی به کار گرفته شده اند . دانشمندان بسیاری به سرعت در حال استفاده از آرکی باکتری ها در صنعت ، تحقیقات پزشکی ، کشاورزی ، غنی سازی خوراک دام و طیور ، تصفیه فاضلاب ها ، تولید نیروی برق  اند . از آنجا که امکان استفاده گسترده از میکروارگانیزم های هالوفیل در صنعت و بیوتکنولوژی وجود دارد ، متاسفانه با توجه به نو بودن تحقیقات صورت گرفته و دشواری های خاص در مطالعه اینگونه از باکتری ها، محققان کشور ما تا کنون به موفقیت های چشمگیری در استفاده کاربردی از این باکتری ها دست نیافته اند . چه آنکه این باکتری ها از ناشناخته ترین ها در ایران هستند .  بدین لحاظ است که ناکنون  منابع سرشار و طیعی و بسیار غنی و این منابع و معادن بیولوژیک در بسیاری از نقاط کشور ما دست نخورده باقی مانده اند و چشم انتظار کسانی اند که این نعمت ها را با مطالعات و تحقیقات خود شناسایی و در علوم مختلف به شکل کاربردی مورد استفاده قرار دهند. از این رو مقاله پیش رو به بررسی امکان استخراج ویتامین A از دشت های نمکی کشورمان ایران اشاره می نماید  که در بطن وجود گونه ای از آرکی باکتری های نمک دوست (هالوفیل) ، قرار گرفته است .

تاریخچه و مقدمه ای بر آرکی باکتری ها :

آرکی باکتری ها بیش از سه هزار میلیون سال قبل تحت شرایط شناخته شده پیشین آن زمان به صورت مستقل و آزاد تا کنون زندگی کرده اند .

 

آرکی باکتری ها در سال 1970 کشف شدند و از هر دو گروه یوباکترها و یوکاریوت ها قابل تفکیک اند . این باکتری ها تنها به واسطه کارهای آقای کارل وویس (CARL WOESE ) شناسایی شدند .

 

آرکی ها فراوانی زیادی دارند و محدود به نقاط خاصی نیستند ، بلکه در محیط های زیادی دیده می شوند . از خصوصصیات بسیار مهم آنها این است که 56 % آرکی ها ژن هایی دارند که تا پیش از این در ارگانیسم های دیگر شناخته نشده بودند.

 

به دلیل مشکل بودن مطالعات تظاهرات آرکوباکترها در آزمایشگاه توجه کمتری به این گروه نسبت به سایر گروهها میذول شده است . برای مثال بعضی از آرکی باکتری ها در تماس با اکسیژن از بین می روند و بعضی در دمای بالاتر از دمای جوش آب رشد می کنند . با این حال باکتریهای ترموفیلیک راتحت دمای 350 درجه سیلسیوس و فشار بالا در آزمایشگاه کشت می دهند.

 

این باکتری ها دارای تنوع بسیاری در اشکال هستند و می توانند به شکل کروی ، مارپیچی ، مسطح و یا باسیلی باشند.. همچنین اشکال تک یا چند سلولی به صورت رشته ای و یا کلونی دیده می شوند. تکثیر این باکتری ها از طریق تقسیم دوتایی ، جوانه زدن ، قطعه قطعه شدن و مکانیسم های ناشناخته دیگر انجام می شود.

 

طبقه بندی:

CLASSIFICATION

 

بیشتر وقت ها در این موضوع که یوکاریوتها ازآرکی هایا یوباکترها منشا گرفته اند بحث و جدال می شود. بر طبق یک فرضیه یوباکترها و آرکی ها چیزی در حدود هزار میلیون سال قبل هنگامیکه سلول های یوکاریوتیک توسعه یافتند از یکدیگر منشعب شده اند.

 

بسیاری از دانشمندان بر این عقیده اند که آرکی ها حلقه مفقود شده بین باکتری ها و یوکاریوت ها هستند . عقیده دیگر اینکه دارای یک گروه تکاملی سومی هستند که ، دارای مشخصه و ویژگیهای قدیمی و همچنین دارای مشخصات اجداد مشترک در گذشته می باشند.

 

طبقه بندی موجودات زنده بر اساس تقسیم بندی ویتاکر:

 

1-(  باکتریها-اکتینومایست ها و سیانوباکتریها1-monera                              (  

 

2-(پروتوزوئرها- کپکهای لزج- جلبکها)                  porotoctist2- 

 

3-(قارچها)                                                                                  3-fungi

 

4-(گیاهان)                                                                            4-plantae 

 

5-(حیوانات) 5-animalia                                                           

 

6-(آرکی باکتریها)6- arcaebacteria    

 

 

 

                                            

 

استفاده از آرکی باکتری ها در جهت منافع انسانی

 

دانشمندان به سرعت در حال استفاده از ارکی باکتری ها در جهت منافع انسانی هستند . آنهی معتقدند که هالوفیل ها می توانند در تحقیقات مربوط به سرطان به کار گرفته شوند و کمک کنند . هالوفیل ها به راحتی کشت داده می شوند و دارای دیواره سلولی ساده ای هستند . این کیفیت ، از آنها کاندیداهای خوبی برای تحقیقات میکروبی ساخته است که به کمک انها سرعت جستجو برای یافتن داروهای ضد سرطان بالا می رود .

 

از هالوفیل ها همچنین برای تهیه پلاستیک های زیستی (بیو پلاستیک) استفاده می کنند .

 

دانشمندان همچنین بر  این عقیده اند که تجزیه و تحلیل ژنوم آرکی باکتری ها به روشن شدن لین موضوع که سلول ها در جهان اولیه چگونه زنده مانده اند و نمو کرده اند ، کمک شایانی خواهد نمود .

 

همچنین از برخی ازآرکی باکتری ها به عنوان کاتالیزورهای متناوب در تولیدات برخی از صنایع شیمیایی استفاده می شود .

 

متانوژنها بیش از این استفاده های زیادی داشته اند . از انها برای تصفیه فاضلاب ها استفاده کرده اند و همچنین از گاز متانی که تولید می کنند جهت تولید نیروی برق استفاده می شود . و بدین ترتیب به عنوان منبع سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرند .

 

یکی از مهمترین کاربردی که برای آرکی باکتری ها می توان برشمرد استفاده از آنها جهت تمیز کردن محیط اطراف است . برای مثال در از بین بردن روغن های صنعتی سوخته.

 

 

 

در جدول زیر به برخی از گونه های آرکی باکتری ها و موارد استفاده آنها اشاره شده است.

 

 

 

ردیف

 

موارد استفاده

 

نام جنس/گونه

 

1

 

صنایع غذایی – عطرسازی – تولید شوینده های لباس

 

Psychrophiles

 

2

 

بازیافت روغن – صنایع داروسازی

 

Halophiles

 

3

 

خوراک دام و طیور – سنتز ترکیبات اسیدی

 

Asidophiles

 

4

 

شوینده ها – منسوجات

 

Alkaliphiles

 

5

 

 تولید روغن از ازت – بازیافت روغن – تولید دارو

 

Thermophiles

 

6

 

واکنش های زنجیره ای پلیمریزاسیون  PCR

 

Thermus aquaticuse

 

7

 

بازیافت گاز و روغن – تبدیل گلوکز به فروکتوز – PCR

 

Prococcus furiosuse

 

8

 

درمانهای بیولوژیک

 

Methanococcus .SP

 

9

 

تبدیل نشاسته به شکر

 

Acidotermus celluloyticcuse

 

10

 

عطر سازی – تولید لاکتیک اسید

 

Thermoanaerobium brockii

 

11

 

تبدیل سلولز به اتانول

 

Thermoanaerobacter ethunolicus

5 دیدگاه برای “آرکی باکتری ها archaebacteria

  1. سلام. با تشکر از زحمت نویسنده متن. ولی متاسفانه به عنوان منبع تخصصی در زمینه علم میکروب شناسی متن از لحاظ نگارشی و محتوا دارای ایرادهای زیادی هست.

  2. با سلام. ای کاش وقتی متنی در صفحات وب به اشتراک گذاشته می شود به منبع مطلب هم اشاره می کردید. این اخلاق حرفه ای وب نگاری است. ممنون از شما

  3. سلام ممنون از مطالب مفیدتون یه سوال داشتم
    کدام باکتری جنس دیواره آن با بقیه متفاوت است یعنی جنس دیواره آن از پپتیدوگلیکان نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *